Média

CEMEX Building Award Mexico Series: dalekosáhlý společenský přínos


Cena CEMEX Building Award je iniciativa, kterou CEMEX vytvořil a organizuje za účelem vyznamenání těch nejlepších architektonických a stavebních počinů po celém světě. V každém ročníku CEMEX ocenil nejlepší stavební projekty a osobnosti, které umožnily jejich realizaci: architekty, inženýry, investory a stavitele. V této sérii poznáváme vítěze mexické edice 2014.

Komunitní centrum Sombrerete Park Community Center, nacházející se v hlavním městě mexického státu Querétaro, je typem projektu, jehož kolektivní i individuální sociální přínos dalece přesahuje jeho architektonickou jednoduchost.

Takové je zdůvodnění Juana Alfonsa Garduña, architekta odpovědného za projekt, jenž získal první cenu v kategorii Veřejné služby a společenský prospěch (Public Services and Community Well-being) ve 23. Mexické edici soutěže CEMEX Building Award.

Za nápadem na realizaci tohoto projektu stálo uvědomění si existence opomíjené, ale vysoce angažované komunity starších dospělých a mladých matek, která se scházela jednou týdně. „Při vývoji tohoto architektonického projektu jsme s nimi pracovali ruku v ruce, abychom poznali jejich potřeby. Pevně věříme, že tato participativní práce poslouží jako model a inspirace pro další komunity, které výhody týmové spolupráce dosud neobjevily,“ řekl Garduño.

Komunitní centrum bylo navrženo a vyvinuto akademickou designérskou a stavební skupinou Active Workshop of the City z kampusu Querétaro Technické univerzity (Tech University) v Monterrey. Dokončené centrum sestává z velké promenády, učebny a užitkové části s toaletami, skladovacími prostory a kuchyňským koutem. Mladí i staří členové si nyní užívají místa pro odpočinek i vzdělávání – zejména prarodiče, kteří chodí na kurzy místního úřadu pro rozvoj rodiny (Family Development Department) a dalších institucí, jež jim také poskytují jídlo zdarma.

„Přístupovou cestu“ k centru lemují stromy, protože místo není oplocené v souladu s duchem svobody a sounáležitosti. Proto jsou některá místa, jako například promenáda, otevřena 24 hodin denně.

Iniciativa byla realizována díky věcným darům včetně materiálů a dobrovolné práce. Na projektu pracovala mimo jiné i skupina studentů z univerzity v Cambridge, která během dvou letních sezón pomáhala při výstavbě. Za centrem je navíc stěna vyrobená z betonových zkušebních válečků, které darovala společnost CEMEX. Na tomto místě uživatelé centra shromažďují a skladují materiály včetně PET, skla a kartonů, které se recyklují, aby bylo na financování centra.

Kvůli omezenému rozpočtu tým pracoval při vytváření stavebních desek s jakýmikoli zdroji, které měl po ruce – od nepotřebných obrubníků přes slámu po zeminu. „Mnohé z těchto materiálů jsou užitečné, protože umíme cement používat jako pojivo různými způsoby,“ vysvětlil architekt.

Kromě optimalizace zdrojů se tým také snažil zapojit komunitu tak, aby aktivně přispěla k rozvoji projektu. Z toho důvodu byly „válečky darované společností CEMEX úžasným příkladem, protože jsme k jejich přemístění museli vytvořit lidský řetěz, což lidem pomohlo jasně si uvědomit jejich přispění k realizaci projektu,“ dodal architekt.

„Potěšení a hrdost ze získání této ceny pomáhá jednoduchým projektům, jako je tento, získat nezbytný souhlas a ocenění od mnoha lidí. Kromě architektonického přínosu se význam projektu měří podle toho, jak může architektura přispět k rozvoji komunit,“ uzavřel Garduño.


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.

 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved