Média

CEMEX Building Award v Mexiku: starořecké řešení z betonu

Cena CEMEX Building Award je iniciativa, kterou CEMEX vytvořil a organizuje za účelem odlišení těch nejlepších architektonických a stavebních počinů po celém světě. V každém ročníku CEMEX ocenil nejlepší stavební projekty a osobnosti, které umožnily jejich realizaci, jako jsou architekti, inženýři, investoři a stavitelé. V této sérii oceňujeme vítěze mexické edice 2014.


Architekt Rafael Barona Coghlan dostal za úkol postavit most, který by spojil severní a jižní křídlo jezdeckého klubu u města Atizapan de Zaragoza v Mexiku. Vymyslel obloukový most, který je stejný, jaký stavěli staří Římané před 20 stoletími.  

Výsledné řešení o ploše 600 m2, které umožňuje chodcům přecházet nad jezdeckým podchodem, bylo oceněno třetí cenou v kategorii infrastruktury XXIII. Mexického ročníku cen CEMEX Building Awards.  

Přestože má tento most klasický půlkruhovitý oblouk, způsob provedení jednotlivých segmentů byl podle Barona Coghlana výzvou. „Místo abychom jednotlivé prvky vyřezávali z kamene, vyrobili jsme je z prefabrikovaného betonu. Zvolili jsme bílý beton, aby vydržely a zajímavě ladily s okolím,“ vysvětlil. Vzhledem k tomu, že na místě stavby rostou eukalypty a nachází se uprostřed říčního koryta, prvky se vyráběly mimo staveniště, aby byl splněn další úkol, a to ochrana okolního prostředí.  

Poslední inovací bylo, že jednotlivé segmenty – na rozdíl od tradičních segmentů – byly k sobě navzájem připevněné. „Tím vznikla drážka, která konstrukci umožňuje odolat bočnímu zatížení při zemětřesení,“ upozornil. Každý segment má konstrukční funkci a všechny jeho strany jsou obnažené, což představovalo technickou výzvu s vysokým stupněm obtížnosti. Aby CEMEX tuto výzvu splnil, vytvořil speciální přísadu s velmi jemným kamenivem a příměsemi, které zachovávají výhodu pevnosti a řeší tuto technickou překážku.  

Architekt říká, že pro tuto konstrukci, povrchovou úpravu, geometrii a přesnost vyžadovanou projektem byl beton jedinou reálnou možností. Výhoda prefabrikovaných dílů samozřejmě také hrála roli a umožnila výrobu všech segmentů ze stejné formy, čímž je zaručena přesnost a preciznost.

Barona Coghlan je hrdý, že tento most pro pěší, který je malý rozměrem, ale velký z hlediska technické obtížnosti, se stal vítězem CEMEX Building Award v Mexiku.  

„Velkým uspokojením je pro nás skutečnost, že pro tuto soutěž nebylo důležité měřítko, ale kreativita,“ řekl.

Fotogalerie CEMEX Building Award


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved