Média

CEMEX Building Award v Mexiku: Ulice skutečně pro všechny

Cena CEMEX Building Award je iniciativa, kterou CEMEX vytvořil a organizuje za účelem odlišení těch nejlepších architektonických a stavebních počinů po celém světě. V každém ročníku CEMEX ocenil nejlepší stavební projekty a osobnosti, které umožnily jejich realizaci: architekty, inženýry, investory a stavitele. V této sérii poznáváme vítěze mexické edice 2014.


Obnova veřejných prostor je celosvětovým trendem, který se nevyhnul ani tak velké metropoli, jako je Mexico City. Důkazem je projekt v srdci velmi rušného historického centra.

Ulice Calle 16 de Septiembre nedávno prošla metamorfózou pod názvem „Calle Compartida“, což znamená „Společná ulice“. Rozšíření prostoru pro chodce o 40 % nejenže posílilo příliv návštěvníků (což je přínosem pro místní podnikatele), ale také projektu přineslo druhé místo v kategorii Urbanismus ve 23. mexické edici cen CEMEX Building Award.

„Tato ulice, spojující východní a západní stranu centra mexické metropole, byla vybavena chodníky, rampami, retardéry a zelenými plochami, ale také osvětlením a lavičkami,“ vysvětlila  Dhyana Quintanar Solares, generální koordinátorka z úřadu pro veřejné prostory Public Space Authority v Mexico City. Jedná se o vládní agenturu, která vypracovala konstrukční řešení tohoto projektu společně s ministerstvem dopravy.

Dále vysvětlila, že „cílem bylo prokázat reálnost vybudování funkční ulice, kde by chodci a cyklisté byli chráněni a zároveň podporováni, a přitom se nebránilo vjezdu vozidel, neboť tato ulice byla obchodní tepnou už před příchodem Španělů.“

Po dokončení projektu zde denně projde 7.800 chodců, což je o něco více než v minulosti, ovšem počet cyklistů vzrostl o 53 %. Provoz motorových vozidel naopak sklesl o 45 %, což pro tento komerční koridor znamená podstatně méně hluku a znečištění.

Obnovená oblast, pokrývající plochu 11.500 m2, má jednotné řešení, které ji zpřístupňuje pro vozíčkáře i pro rodiny s kočárky. Do renovačních prací na této ulici, která se záhy stala referenčním bodem pro obyvatele metropole, se zapojil i CEMEX.

Quintanar Solares věří, že projekty, jako je tento, se mohou uplatnit i v jiných městech po celé zemi a pomoci, aby se zlepšilo vnímání měst a lidé do centra rádi chodili pěšky nebo jezdili na kole. „Použití betonu v dopravě zaručí trvanlivost a sníží náklady na údržbu našich projektů,“ dodala.


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved