Média

CEMEX dodává beton na nejvyšší budovu v Mexiku


Slavná historie se píše v severním Mexiku a CEMEX je jejím hrdým protagonistou. Věž KOI, jejímž developerem je společnost Internacional de Inversiones (IDEI) a navrhly ji firmy HOK a V&FO, se po dokončení svých 64 podlaží pro rezidenční a kancelářské účely stane nejvyšší budovou v zemi s celkovou výškou 280 metrů. Pro tento projekt CEMEX dodá téměř 80.000 m3 speciálních betonů.

Mrakodrap díky svému udržitelnému charakteru právě usiluje o získání stříbrného certifikátu LEED. Je součástí komplexu VAO, který se nachází v metropolitní oblasti Monterrey v Mexiku. Budova KOI, jež se inspirovala místními horami, kombinuje estetické a funkční prvky pro dosažení atraktivní harmonie inovativnosti, designu, proporcí a udržitelnosti.

Realizace projektu takové velikosti vyžadovala podrobnou strukturální analýzu pro identifikování vhodných stavebních materiálů. Bez ústupků z hlediska avantgardního designu a s ohledem na ekonomickou a strukturální životaschopnost projektu byla odpověď neobyčejně přesvědčivá: jednotná konstrukce – sestávající z nosných stěn, desek a sloupů – vyrobená z betonu.

Dodávkou komplexní škály produktů, přizpůsobených služeb a řešení CEMEX pomáhá realizaci této mimořádné „urbanistické skulptury“, jak ji popisuje Alberto de la Garza Evia, prezident společnosti IDEI.

Dobytí výšek vyžaduje kvalitní a trvanlivou základnu. Základy budovy KOI jsou jasným příkladem. Rozsáhlé 26h lití základů této budovy je druhé největší, jaké kdy CEMEX v městské oblasti Mexika realizoval. Aby bylo možné vybudovat základy této obrovské budovy, bylo provedeno kontinuální lití 7.070 kubických metrů transportního betonu rychlostí 270 m3 za hodinu.

S využitím zkušeností a provozních kapacit, v nichž CEMEX exceluje, společnost přijala velkou logistickou výzvu, která zahrnovala 340 zaměstnanců, sedm betonáren, 98 autodomíchávaču na 1.010 výjezdech, sedm čerpadel s výložníkem a 5.000 bloků ledu pro regulaci tepla produkovaného při hydrataci betonu.

„V případě KOI – více než u jakékoli jiné budovy – jsme si uvědomili výjimečné technické schopnosti a lidský talent, jimiž společnost CEMEX disponuje,“ řekl De la Garza Evia.

Po realizaci základů začala samotná výzva výstavby do nebes. Při stavbě této konstrukce CEMEX ve spolupráci se stavební společností DOCSA použil výložník pro jednotné a kontinuální lití betonových desek, sloupů a dalších stavebních prvků věže.

Díky této všestranné technologii, jíž zásobuje potrubí vedoucí středem věže KOI, CEMEX provádí lití betonu v obrovských výškách rychle, efektivně, bezpečně a flexibilně.

Docílení lehké, funkční a efektivní konstrukce, která snese zátěž budovy a pohyb větru, je hlavním úkolem týmu expertů KOI. Pro dosažení tohoto cíle byl použit speciální typ betonu, který zajišťuje vynikající konstrukční odolnost a současně vytváří úspory v procesu výstavby.

Díky zkušenostem Technologického centra pro cement a beton (Cement and Concrete Technology Center) společnosti CEMEX a podpoře mezinárodních poradců CEMEX poprvé navrhl na míru beton odolávající tlaku 700 kg/cm2, který byl použit na sloupy v nižších patrech konstrukce.

„Pokud bychom neměli přístup k vysokopevnostním betonům, jako jsou ty, jež vyvinul CEMEX, věž KOI ve své současné podobě by zkrátka nebyla realizovatelná,“ vysvětlil Luis Fernandez de Ortega, odpovědný architekt ze společnosti V&FO.

V rámci splnění různých potřeb procesu výstavby věže KOI byly zapojeny také další betony společnosti CEMEX, které zvyšují pevnost v agresivních prostředích a umožňují zacelení prasklin. Dále byl použit také Promptis, který snižuje trvání procesu lití a pracovní náročnost.

Závěrečná kapitola tohoto příběhu bude napsána v roce 2016. Prozatím je hotovo více než 50 pater, která jsou potvrzením ambiciózního projektu, jaký věž KOI představuje: dílo, které přetvoří městské panorama a současně vytvoří architektonický precedens pro Mexiko a Latinskou Ameriku.


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved