Média

CEMEX dodává materiál na stavbu Národní knihovny v Lotyšsku

  • Nová Národní knihovna je největším státním stavebním projektem v Lotyšsku za posledních 20 let.
  • Speciální transportní beton společnosti  CEMEX byl ideálním stavebním řešením pro renomovaného architekta Gunnara Birkertse.

CEMEX dodal v Lotyšsku speciální pohledový beton pro realizaci vize mezinárodně uznávaného architekta Gunnara Birkertse při výstavbě „Zámku světla“, který je ústředním prvkem lotyšské nové Národní knihovny – největšího národního stavebního projektu v Lotyšsku za posledních 20 let.

Asymetrická, inovativní, moderní knihovna se 13 podlažími, stojící čelem k historickému centru metropole Rigy, je novátorskou stavbou, která obsahuje vládní centrum, univerzitní budovy a koncertní sál. Budova nové Národní knihovny pojme šest milionů knih.

„Jsme hrdí, že CEMEX byl součástí tohoto rozsáhlého stavebního projektu v Lotyšsku, pro který dodal vysoce kvalitní beton a řešení na míru splňující náročné podmínky,“ říká Enrique A. Garcia, prezident společnosti CEMEX v pobaltských zemích, Finsku a Rusku. „Naše schopnost zajistit pravidelné a včasné dodávky podle přísných stavebních termínů a nabídnout inovativní stavební řešení podtrhuje roli naší společnosti jako spolehlivého partnera při vývoji projektů, které budou utvářet Lotyšsko budoucnosti.“ 

CEMEX dodal nejen standardní transportní beton pro konstrukci a základy budovy, ale také speciální pohledový beton, který slouží jako designový prvek pro interiér a fasádu – zdůraznění soudobé architektury tohoto pomyslného „hradu“, který je inspirován lotyšským folklórem.

Součástí profesní historie Gunnara Birkertse jsou uznávaná díla, jako je například Budova federálních rezerv (Federal Reserve Building) v Minneapolis ve státě Minnesota (1973), Muzeum skla v Corningu (Corning Museum of Glass) ve státě New York (1980) a Kemperovo muzeum současného umění (Kemper Museum of Contemporary Art) v Kansas City ve státě Missouri (1994). Obdržel 58 hlavních architektonických ocenění včetně cen od Amerického institutu architektů (American Institute of Architects) v roce 1975, 1996 a 2001.

Stavba Národní knihovny v Lotyšsku


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved