Static Image
Média

CEMEX spolupracuje při výstavbě nejmodernějších dopravních systémů v Kalifornii

  • CEMEX dodává konstrukční beton na dva rozsáhlé moderní dopravní systémy, které by po dokončení mělo každoročně využívat asi 61 milionů lidí.
  • Pelli Architects, firma renomovaného architekta Césara Pelli, navrhla tranzitní centrum Transbay Transit Center pro město San Francisko tak, aby získalo zlatý certifikát LEED (Leadership in Energy & Environmental Design).

Podle výpočtů přijede v letech 2000 až 2030 do severokalifornské Bay Area 1,25 milionu nových vozidel – což je oproti předchozím třem dekádám nárůst o 31,5 %. V reakci na tuto skutečnost vytvářejí města a místní dopravní společnosti pro dojíždějící naléhavě potřebné alternativy, a to v podobě výstavby nových, moderních systémů hromadné dopravy. CEMEX spolupracuje na dvou z nich: na výstavbě nového intermodálního dopravního střediska Transbay Transit Center v San Francisku a na rozšíření systému rychlé hromadné dopravy z Bay Area do Silicon Valley.

„V CEMEXu úzce spolupracujeme s našimi zákazníky a komunitami při budování infrastruktury podporující růst a udržitelnost,“ řekl Karl H. Watson Jr., prezident společnosti CEMEX ve Spojených státech. „Tyto dva projekty jsou důkazem našich technických odborných znalostí a také našeho závazku budovat lepší budoucnost pro naše zákazníky a komunity, v nichž působíme.“ Pětipodlažní multimodální tranzitní centrum Transbay Transit Center by mělo San Francisko proměnit v tranzitní oblast pulzující životem v duchu velkých měst, jako je například Londýn či Paříž. Rozšíření „Berryessa Extension“ v Silicon Valley zahrnuje dvě nové stanice a délku trasy 16 km. Je součástí ambiciózní snahy rozšířit dosah systému rychlé městské dopravy BART do Silicon Valley v rámci modernizace tohoto 40 let starého systému, který v současné době slouží této oblasti. A právě pro tyto rozsáhlé projekty CEMEX dodává beton. Oba projekty měly velmi specifické požadavky na udržitelnost, v Bay Area byla navíc proměnlivá hladina podzemní vody.

Pro podzemní konstrukce tranzitního centra Transbay Transit Center v San Francisku byl vyžadován beton s velmi nízkou propustností a nízkým smrštěním. Kvůli složité logistice v této extrémně rušné oblasti se vozidla CEMEX mohla expedovat pouze od páteční 23. hodiny do sobotního odpoledne. V takovém režimu proběhlo 15 velkých průběžných lití až 3800 m3 betonu. Na 16 km dlouhé trase rozšíření Berryessa se hladina podzemních vod měnila a vyžadovala individuální řešení. CEMEX úzce spolupracoval s klientem na vývoji, testování a dodávce 35 návrhů betonových směsí na míru podle specifických potřeb jednotlivých částí trasy.

„Návrh projektu rozšíření Berryesa měl specifické potřeby z hlediska hmotnosti betonových podzemních konstrukcí,“ řekl Francisco Rivera, viceprezident pro transportní beton ve společnosti CEMEX pro oblast Bay Area. „Vybraný typ kameniva dokonale vyhovoval hmotnosti požadované naším klientem.“

Firma renomovaného architekta César Pelli, Pelli Architects, navrhla tranzitní centrum Transbay Transit Center s cílem dosáhnout zlaté certifikace LEED (Leadership in Energy & Environmental Design); systém LEED je nejvyšší celosvětový srovnávací standard pro vysoce výkonné zelené budovy. Aby tým řízení kvality společnosti CEMEX tuto výzvu splnil, úzce spolupracoval s klientem a pro všechny konstrukce navrhl betonové směsi, které obsahovaly až 35 % doplňkového cementového materiálu. I projekt Berryessa měl udržitelné složky, jako například betonovou směs, kterou CEMEX speciálně navrhl s využitím recyklovaného materiálu, jenž byl odstraněn ze starého železničního spodku, a betonovou směs pro masivní základy, která obsahovala 50 % doplňujícího cementového materiálu.

Podle úřadu Transbay Joint Powers Authority by mělo tranzitní centrum Transbay Transit Center od roku 2017 každoročně sloužit až 45 milionům lidí a ze silnic by díky němu měly zmizet tisíce vozidel lidí denně dojíždějících do zaměstnání. Dokončení rozšíření Berryessa se plánuje na rok 2018 a podle úřadu Clara Valley Transportation Authority bude tyto stanice do roku 2030 využívat 45.000 lidí denně.


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved