Média

CEMEX získal ve Francii prestižní cenu za inovace v oblasti betonových vozovek

  • Pro CEMEX ve Francii se jedná již o třetí výhru v Národní soutěži silnic (National Roads Competition) v řadě.
  • Vozovka ze speciálního betonu společnosti CEMEX nyní tvoří součást města Gardanne, kde v letech 1885 a 1886 žil známý umělec a malíř Paul Cézanne.

Získáním prestižní ceny za inovace na Národní silniční soutěži (National Roads Competition) Národní federace transportního betonu (National Ready-Mix Concrete Federation) ve Francii CEMEX posílil svou pozici světového lídra v oblasti betonových vozovek. Společnost byla oceněna za přestavbu silnice v centru města Gardanne v jihovýchodní Francii.

Speciální beton a kamenivo společnosti CEMEX byli ideálním řešením pro ambiciózní estetickou vizi renomovaného architekta Philippe Ghezzi. Silnice o délce 700 m měla několik vážných dopravních problémů a pro chodce byla stěží přístupná; Ghezzi navrhl úplnou renovaci, která by vrátila atraktivitu místním obchodům díky otevření prostoru a umožnění pohybu chodců.  Napadlo ho vytvořit originální kombinaci betonu s vymývaným povrchem ve střídající se světle béžové a tmavě šedé barvě prokládaného vápencovými dlaždicemi z Portugalska.

Beton s vymývaným povrchem je speciální technika, která sestává z lití hladké vrstvy betonu, která se poté postříká speciálním roztokem. Proběhne chemická reakce a poté, co se betonová deska pod vysokým tlakem postříká vodou, na jejím povrchu se znovu objeví kamenivo. Jedná se o jednu z mnoha aplikačních technik, jejichž realizaci umožňují odborné znalosti společnosti CEMEX.

Tato kompozice umožnila zvýraznit dopravní zóny a obnovit ucelenost centra města. Kromě aspektu inovace porotu zaujala estetická stránka projektu a kontrastní materiály (hrubost betonu s vymývaným povrchem a hladkost dlaždic), které se vzájemně doplňují různými odstíny šedi. Vápencové dlaždice se umisťovaly ručně po vyhlazení betonu, což vyžadovalo vytvoření lávek, aby bylo možné bezkontaktně přecházet nad čerstvým betonem.

Krásné centrum města Gardanne se považuje za jedno z nejvíce vizuálně inspirujících míst ve Francii.  Město je známé tím, že zde v letech 1885 a 1886 žil Paul Cézanne. Toto malebné město stojící na kopci inspirovalo několik důležitých Cézannových děl a doba, kdy zde žil, se považuje za klíčové období jeho tvorby.

click to enlarge

 

CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved