Média

Kaple Santa María de los Caballeros v Kolumbii:

Ikona moderních církevních staveb

Pro svůj moderní vzhled a udržitelné vlastnosti je tato kaple ve své zemi unikátem, navíc získala první místo v mezinárodním ročníku soutěže XXIV. CEMEX Building Award v kategorii Institucionální – průmyslové budovy.
Kaple Santa María de los Caballeros je poklidné místo, které ukazuje, jaké úrovně inženýrství a architektury lze dosáhnout s použitím vhodných materiálů. Střecha kaple vypadá, jako by se vznášela nad hlavním školním dvorem školy Gimnasio Campestre v kolumbijské metropoli Bogotě, kde stavba stojí.
Projekt vznikl z myšlenky vytvořit prostor pod úrovní terénu obklopený opěrnými zdmi a s patrem zavěšeným ve vzduchu. Pro dosažení tohoto cíle a realizaci myšlenky, při současném dodržení plánu a rozpočtu školy a zachování vize architektů z MGP Architecture & Urbanism, byl jako klíčový základní materiál použit beton od společnosti CEMEX.
Technické prvky budovy jsou velmi strohé: prostor a image kaple vymezuje pouze několik velmi silných, pečlivě vybudovaných stěn z betonu. Stěny z pohledového betonu s texturovaným povrchem, který odráží přirozené světlo, jsou stejně vysoké jako ostatní budovy ve škole, ale i přesto hlavnímu nádvoří vévodí.
CEMEX spolupracoval s architekty, stavebními inženýry i se školou a od koncepce až po výstavbu byl k dispozici s nabídkou technických a ekonomických řešení, jež byla pro realizaci tohoto projektu zapotřebí. V rámci této týmové práce a po rozmanitých testech odolnosti, zhutnění, plasticity, barvy a textury tento tým zvolil perleťově šedý pohledový beton Hidratium, jehož textura byla vytvořena pomocí forem z negativně pruhovaných destiček z kombinace plastu a dřeva upevněných na velkoformátových panelech z průmyslového kovu.
Hidratium je technologie samotuhnoucího transportního betonu společnosti CEMEX vyvinutá výzkumným centrem CEMEX Research Group AG ve Švýcarku. Má mnoho výhod, mimo jiné také lepší efektivitu při výstavbě, a proto je  pro tento projekt vynikající volbou -  ve srovnání s budovami z tradičního betonu zajistí vyšší trvanlivosti. „Tato inovativní technologie je navržena tak, aby našim zákazníkům umožnila ušetřit čas i peníze při zachování adekvátní úrovně vlhkosti/vytvrzení a získání maximálního výkonu betonu,“ řekl Davide Zampini, vedoucí CEMEX Research Group.
Za poklidným vzhledem kaple se skrývají komplexní vlastnosti, díky nimž je budova udržitelná a ekologicky šetrnější. Ve fázi projektování bylo cílem navrhnout stavbu, která by fungovala přirozeně, bez mechanických podpůrných systémů a s co nejnižší spotřebou energie. Uvažovalo se několik alternativ řešení tepelné izolace, sluneční ochrany, přirozené ventilace, zachycování dešťové vody pro vodní „zrcadlo“, energeticky úsporná zařízení a vysoce účinné systémy osvětlení.
Pro všechny své aspekty designu a udržitelnosti je tato kaple ve své zemi jedinečnou stavbou svého druhu. Její architektonické ztvárnění inspirovalo monsignora José Roberta Ospinu, biskupa z Bugy, aby ji představil bogotské arcidiecézi jako vzor moderní církevní stavby.
Podle architektů dnes kaple vyvolává pocit hrdosti a sounáležitosti u komunity, pro niž byla postavena. „Díky pocitu hrdosti a sounáležitosti s našimi budovami, institucemi a městy dokážeme my jako architekti pomoci přispět k vytvoření společnosti s větší solidárností a větším smyslem pro komunitu,“ uzavřel architekt Felipe González Pacheco Mejia, generální ředitel MGP Architecture & Urbanism.

Fotogalerie


CEMEX je globální společnost zabývající se výrobou stavebních materiálů, která dodává zákazníkům i veřejnosti vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby, a to ve více než 50 zemích světa. CEMEX má bohatou historii, neustále zlepšuje svůj přínos společnosti díky své snaze hledat inovativní průmyslová řešení, zvyšovat efektivitu a prosazovat udržitelnou budoucnost.

Pro více informací o společnosti CEMEX navštivte stránky: www.cemex.com.
Sledujte nás na: facebook.com/cemex.cz, twitter.com/cemex a instagram.com/cemex.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved