Média

La Cueva: inovativní stavba uprostřed přírody


Tento velkolepý projekt se nachází několik kilometrů od civilizace a díky svému provedení splývá se svým okolím.
Na těch nejodlehlejších místech a dokonce i za toho nejnepříznivějšího počasí se CEMEX účastní projektů, které splývají se svým okolím a snaží se mít co nejmenší dopad na životní prostředí. Jedním z nich je La Cueva, architektonický projekt budovaný v soukromé chráněné oblasti sahající přes hranice mezi Mexikem a Spojenými státy, která se nazývá El Carmen. Rezervace El Carmen představuje pouště, travnaté plochy, lesy i další ekosystémy bohaté na biologickou rozmanitost. La Cueva s výměrou 260 m2 leží několik kilometrů od civilizace a je obtížně přístupná po prašných cestách.
La Cueva byla z devadesáti procent postavena s použitím místních materiálů. Leží v malé soutěsce na přírodním svahu, takže je z dálky téměř neviditelná. Díky svému konceptu, kde se úspěšně kombinují nejmodernější stavební postupy a moderní materiály, získala La Cueva první místo v kategorii kulturních a vzdělávacích budov „Cultural & Educational Building“ a také první místo v kategorii udržitelných budov „Sustainable Building“ ve 14. edici soutěže CEMEX Building Award.
„Byla pojata jako útočiště uvnitř divoké přírody. Proto jsme se [s naší inspirací] vrátili k prvním místům, která lidstvo jako svá útočiště využívalo: k jeskyním,“ vysvětluje Kenji López, ředitel specializované architektonické agentury Greenfield MX, která tento projekt vedla.
Pro výstavbu byla jako hlavní materiál použita stlačená zemina, beton, kameny, ocel a dřevo. Tyto a další materiály byly získány z okruhu 10 km.
„Desky a trámy byly použity z opuštěných staveb v regionu. Stěny jsou vyrobeny z hlíny a kamenů z okolí,“ vysvětlil stavební inženýr.
Velká část dozoru u tohoto 200 m2 stavebního projektu probíhala virtuálně. Předchozí plánování a logistika byly neméně komplikované, protože stavební systém byl omezený a nebyl prostor pro chyby či prostoje.
Doprava betonu a dalších materiálů z Monterrey, trvající po silnici 4 hodiny, byla naplánována měsíce dopředu. Poté do rezervace přicestoval tým 20 pracovníků, kteří zde tři týdny přebývali.
Greenfield MX potvrzuje, že tento projekt představuje neuvěřitelnou zkušenost a příležitost. Je skutečně unikátní vytvořit udržitelné útočiště v panenské přírodě.


CEMEX je globální společnost zabývající se výrobou stavebních materiálů, která dodává zákazníkům i veřejnosti vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby, a to ve více než 50 zemích světa. CEMEX má bohatou historii, neustále zlepšuje svůj přínos společnosti díky své snaze hledat inovativní průmyslová řešení, zvyšovat efektivitu a prosazovat udržitelnou budoucnost.

Pro více informací o společnosti CEMEX navštivte stránky: www.cemex.com.
Sledujte nás na: facebook.com/cemex.cz, twitter.com/cemex a instagram.com/cemex.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved