Média

Lipsko a jeho pozoruhodné stavby 21. století


Německé město Lipsko má téměř 550.000 obyvatel. Je oblíbenou turistickou destinací a atraktivním místem pro podnikání.  Důkazem toho jsou tři budovy s naprosto odlišnými funkcemi – z nichž každá charakterizuje město unikátním způsobem.
Dopravní spojnice
Městský tunel v Lipsku, který je ústřední součástí středoněmecké dráhy S-Bahn, je klíčovým prvkem v reorganizaci železničního systému v regionu. Následuje standard, který nastavila jiná německá města, jako například Mnichov, tím, že zlepšuje dopravní spojení a zajišťuje přímé železniční propojení mezi jižní částí města Lipska a hlavním nádražím, které existovalo již před rozdělením východního a západního Německa. Na některých trasách tato nová podzemní dráha zkracuje celkový čas cestování až o 40 minut.
Nové železniční tratě vedou osm až šestnáct metrů pod zemí ve dvou jednokolejových tunelech, z nichž každý má délku 1.438 m a vnitřní průměr 7,9 m. Inženýrský projekt tohoto rozsahu vyžadoval vysokou úroveň technických a logistických zkušeností, které společnost CEMEX dokázala poskytnout. Náš německý tým dodal pro tento projekt během pěti let více než 350.000 m3 betonu - od betonu pro podvodní betonáž podlahy tunelu po samozhutňující pohledový beton ve čtyřech podzemních stanicích.

CEMEX dodal pro městský tunel v Lipsku 8 speciálních betonů
 

 

 

 

 

 

Rozvoj městského centra
Höfe am Brühl je nákupní středisko v centru Lipska, které se může pochlubit 130 obchody ve třech podlažích, rozmanitými možnostmi občerstvení a 820 parkovacími místy. Höfe neboli „nádvoří“ bylo vybudováno v historické ulici Brühl, kde se narodil známý hudební skladatel W. Richard Wagner.
Tento projekt, nacházející se v rušné obchodní zóně s úzkými ulicemi, vyžadoval náročnou logistiku. Náš německý tým dodal pro tento rozsáhlý projekt 85.000 m3 transportního betonu včetně standardního konstrukčního betonu pro podlahovou desku a strop a vysokopevnostního betonu na opěrné prvky.

 

 

 


 

 

Vlajková loď pohledového betonu
BMW™ je synonymem elegance, kvality a vynikajícího inženýrství. Právě tyto atributy odráží centrální budova jejího automobilového závodu v Lipsku, která získala několik architektonických cen včetně prvního místa v kategorii průmyslové výstavby v soutěži CEMEX Building Award 2006. Odvážný design od londýnského studia Zaha Hadid Architects dokazuje, že pohledový beton může v moderní architektuře představovat nádherný stylistický prvek.
Pozoruhodné nervové centrum závodu je usazeno mezi třemi obrovskými výrobními halami a propojuje různé výrobní oblasti tohoto komplexu ve tvaru hvězdy o celkové rozloze 26.000 m2. Pro své specifické technické požadavky mohl být tento návrh realizován pouze s použitím samozhutňujícího betonu nejvyšší kvality. Interiér charakterizují složité geometrické tvary vytvořené z 5.000 m3 přiznaného pohledového betonu, který dodala společnost CEMEX. Naše divize přísad navíc pro tento projekt navrhla speciální aditiva.

 

 

 

 

 

 

CEMEX je globální společnost zabývající se výrobou stavebních materiálů, která dodává zákazníkům i veřejnosti vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby, a to ve více než 50 zemích světa. CEMEX má bohatou historii, neustále zlepšuje svůj přínos společnosti díky své snaze hledat inovativní průmyslová řešení, zvyšovat efektivitu a prosazovat udržitelnou budoucnost. 

Pro více informací o společnosti CEMEX navštivte stránky: www.cemex.com.
Sledujte nás na: facebook.com/cemex.cz, twitter.com/cemex a instagram.com/cemex.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved