Média

Lotyšské Národní muzeum umění dostává po 110 letech novou tvář

CEMEX hrdým dodavatelem materiálu při významné historické renovaci lotyšského Národního muzea

CEMEX je globální společnost zabývající se výrobou stavebních materiálů, která dodává zákazníkům i veřejnosti vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby, a to ve více než 50 zemích světa. CEMEX má bohatou historii, neustále zlepšuje svůj přínos společnosti díky své snaze hledat inovativní průmyslová řešení, zvyšovat efektivitu a prosazovat udržitelnou budoucnost.

Pro více informací o společnosti CEMEX navštivte stránky: www.cemex.com.
Sledujte nás na: facebook.com/cemex.cz, twitter.com/cemex a instagram.com/cemex.

Lotyšské Národní muzeum umění, které přestálo dvě revoluce, se po třech letech renovačních prací znovu otevírá pro veřejnost. CEMEX je hrdý, že obyvatelům Lotyšska mohl při této významné historické renovaci pomoci.
V lotyšské metropoli Riga stojí mezi stromy budova, která má stejný kulturní a historický význam jako tisíce uměleckých děl, které jsou v ní uloženy. Lotyšské Národní muzeum umění (LNMA) je architektonickou památkou, která se veřejnosti znovu otevírá po třech letech renovačních prací.
LNMA bylo první budovou v Pobaltí navrženou specificky jako muzeum. Když stojíte před její impozantní fasádou, je snadné zapomenout, že byla postavena během revolučního roku 1905. Tuto majestátní budovu s tyčícími se sloupy, vysokými stropy a zvlněnými tvary navrhl německý architekt Wilhelm Neumann, který se později stal prvním ředitelem muzea. Jako důkaz měnící se doby lze na fasádě najít prvky barokní i klasicistní architektury, zatímco interiéry jsou ve stylu art nouveau.
„Lotyšské národní muzeum hrálo v posledních 100 letech historie země velmi důležitou a významnou roli,“ řekl Graham Nicolas George Russell, Country Director pro CEMEX Lotyšsko. „Pracovat na tomto projektu bylo jako stát se součástí historie této země. Jsme potěšeni, že nám byl tento úkol svěřen.“
Ředitel muzea, slavný lotyšský malíř Vilhelms Purvītis, žádal v roce 1929 a poté znovu v roce 1938 městskou radu o rozšíření muzea, které pokládal za nezbytně nutné. V obou případech byl odmítnut. Soutěž pro projekt rozšíření muzea byla vyhlášena až v roce 2010 a další tři roky trvalo, než byla podepsána smlouva. LNMA věrně čekalo a shromažďovalo umělecké dědictví Lotyšska po více než sto let.
Během rozsáhlé tříleté renovace a rozšiřování se rozloha muzea zdvojnásobila a byla vytvořena dvě podzemní podlaží pro restaurační prostory a skladovací prostory a tři nové výstavní síně.  CEMEX pro renovační práce dodal více než 7.500 m3 transportního betonu, včetně podlahové desky pro nová podzemní podlaží, které leží téměř 6 metrů pod úrovní původní budovy.
LNMA se nachází v historickém centru Rigy, které je na Seznamu světového dědictví UNESCO, v malebné části známé jako Boulevard Circle, s krásnými budovami a svěžími parky. Díky tomu je vyhledávaným místem obyvatel i návštěvníků; tato poloha však současně představuje složité podmínky pro stavební projekty. Díky přesnému logistickému plánování a chytrému využití okolních ulic se podařilo zajistit dopravu transportního betonu společnosti CEMEX rušným provozem, aniž by autodomíchávače obtěžovaly obyvatele města či poškozovaly přírodu. Nedaleká řeka způsobila nečekaně vysokou hladinu podzemní vody, což vyžadovalo bedlivou pozornost při lití betonu 6 metrů pod úrovní terénu i zohlednění tlaku 110 let staré budovy nad ním. K úspěšnému dokončení podzemních prostor pomohla neustálá komunikace a vynikající týmová spolupráce se zákazníkem. Budou zde uloženy tisíce uměleckých děl, které konečně získají svůj vyhrazený prostor.
Jedním z hlavních cílů renovace bylo vytvořit lépe přístupný prostor, který by byl pro návštěvníky atraktivní. Z toho důvodu bylo v parku vybudováno impozantní náměstí z leštěného pohledového betonu. „Pro potřeby projektantů jsme vyvinuli speciální betonovou směs,“ řekl Jegors Golubevs, Materials Director pro CEMEX Lotyšsko. Nový park chce muzeum využít pro akce a výstavy větších uměleckých děl.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved