Média

Palmový háj překvapení: Zázrak z bílého cementu od CEMEXu


Ve španělském veřejném parku byl bílý cement společnosti CEMEX použit na prefabrikované prvky a dokonce i na venkovní nábytek.
Jedno z nejpozoruhodnějších děl urbanistického designu lze najít na poněkud neobvyklém místě: v historickém přístavu! Přístavu, kde kotví kontejnerové i výletní lodě, dominuje Palmeral de Las Sorpresas (doslova „Palmový háj překvapení“) jako doklad skutečnosti, že na vybudování rozsáhlých veřejných prostor s praktickými i estetickými účely jsou zapotřebí jen ty nejlepší materiály.
Palmeral je součástí ambiciózního projektu renovace a vytvoření veřejných prostor ve španělském přístavu Malaga, který je jedním z nejstarších a nejdůležitějších ve Středomoří. Architektonické studio Junquera Arquitectos, které se inspirovalo tradičními arabskými palmovými háji v tomto regionu, navrhlo městský park přírodního typu s výhledem na moře, jenž si moderním způsobem pohrává s tradičními prvky stínu, vegetace a vody. Bílý cement společnosti CEMEX byl použit na prefabrikovaných dílech i na venkovním nábytku.
Jedním z nejvýraznějších prvků háje Palmeral je velká promenáda. Inspirací pro její unikátní vzhled se stala metafora z klasické novely Hermana Melvilla Moby Dick, kde velryba vyvržená na pláž připomínala trup lodi stavěné v přístavu. Tato inspirace vedla architekty k vytvoření 400m promenády s pergolou, jež připomíná páteř ryby.
Zvlněná pergola byla postavena z prefabrikovaných prvků litých přímo na místě. Pro dosažení zářivého vzhledu byl použit bílý cement společnosti CEMEX. Soubor 265 špičatých příčníků rozmanitých tvarů vytvořil souhru světla a stínu, přičemž volba barvy a textury byla mimořádně důležitá, aby se sluneční paprsky odrážely v souladu s vizí architektů. Při délce 14 m a tloušťce pouhých 20 cm byly tyto dlouhé a úzké díly přímo předurčené pro prefabrikování.
„Toto dílo je pouze jedním z mnoha, která demonstrují četné možnosti aplikace bílého betonu jako materiálu pro lití do forem, zejména v případě prefabrikování v továrně nebo na místě, pro konstrukční i dekorativní prvky nebo dokonce nábytek,“ říká Javier Fuertes, Director of White Cement, CEMEX Španělsko.
Palmeral, se svým rybím tvarem, nabízí výhled na nádherný přístav pod stínem palem a propojuje souš s mořem. Promenáda je zahradou, vyhlídkou, místem pro setkávání i komunitním prostorem: místem pro sdružování všech věkových kategorií.


CEMEX je globální společnost zabývající se výrobou stavebních materiálů, která dodává zákazníkům i veřejnosti vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby, a to ve více než 50 zemích světa. CEMEX má bohatou historii, neustále zlepšuje svůj přínos společnosti díky své snaze hledat inovativní průmyslová řešení, zvyšovat efektivitu a prosazovat udržitelnou budoucnost.

Pro více informací o společnosti CEMEX navštivte stránky: www.cemex.com.
Sledujte nás na: facebook.com/cemex.cz, twitter.com/cemex a instagram.com/cemex.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved