Média

Park Josefovské louky vzniká za podpory CEMEXu

Jedinečný projekt v rámci České republiky, soukromý Ptačí park Josefovské louky, vzniká postupně a za podpory CEMEXu.

Park se nachází v turisticky atraktivní oblasti poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách od roku 2008. Jeho úkolem je umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky a současně zpřístupnit území lidem a umožnit jim tak obdivovat krásu přírody. O tuto soukromou ptačí rezervaci se stará Česká společnost ornitologická.

Park je unikátní díky sto let starému závlahovému systému Metuj, který umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Česká společnost ornitologická tyto louky postupně vykupuje a buduje na nich tůně, které zajistí potravu ptákům a životní prostor řadě ohrožených druhů.

Návštěvníci parku se mohou těšit z malé terénní stanice a několik pozorovatelen a pozorovacích věží, které jsou vzájěmně propojeny. Stezka je doplněna i o informační tabule, které seznámí návštěvníky s historií území i s jeho živočišnými a rostlinnými obyvateli.

Materiál, který byl dodán od CEMEXu, byl použit na výrobu deseti hradítek v parku. Hradítka slouží k regulaci vody v zavlažovacím systému a na vybudování nápustného objektu skládajícího ze dvou stavidel. Hradítka na jednotlivých závlahových kanálech jsou jedna ze zásadních staveb, umožňují totiž regulovat množství vody v jednotlivých částech parku. Tak bude možné vytvořit vhodný biotop pro ptáky a zároveň na loukách nadále hospodařit.

Chcete-li se více dozvědět o parku Josefovské louky, navštivte www.birdlife.cz.


Fotografie pořídili: Břeněk Michálek a Petr Šrámek z ČSO.

Česká společnost ornitologická (ČSO) je dobrovolné zájmové sdružení profesionálních pracovníků i amatérů zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody.

CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved