Média

Rekordní počet návštěvníků na štěrkovně Spytihněv

CEMEX zpřístupnil rekultivované těžební plochy veřejnosti u příležitosti Dne Země

PRAHA, 17. KVĚTNA 2015 – Společnost CEMEX Sand k. s. v sobotu 16. května uspořádala oslavu Dne Země v oblasti rekultivované části štěrkovny Spytihněv. Spolu s Klubem kultury, Domem dětí a mládeže Matýsek, Skautem Napajedla, Psí školkou Napajedla a občanským sdružením Občané Napajedel zajistili bohatý program pro cca 400 až 500 návštěvníků. Přes 200 dětí si odneslo medaili a tričko za úspěšné zvládnutí májové olympiády, kde se zábavnou formou učily poznávat přírodu a trénovaly fyzičku. Malí návštěvníci poznávali různé druhy místních ryb a brouků a dozvěděli se něco o životě bobrů. Kdokoliv měl šanci zasadit si strom, výtvarně tvořit nebo tančit na hudbu zlínské folk-rockové kapely Pass.  

Mezinárodní Den Země je sice v dubnu, ale napajedelští pořádají jeho oslavu kvůli slunečnému počasí a bujnější vegetaci až v polovině května. Slunečné počasí přilákalo kromě místních obyvatel také sportovní nadšence, kteří přijeli po cyklostezce podél Baťova kanálu. Zatímco klukům se nejvíc líbilo u kádě s rybami, pádlování na loďce a ukázka psí agility, děvčata byla nadšena z tance, zpěvu a tvoření. Ekologicky vzdělávací charakter akce byl doplněn kulturním a sportovním programem. Po třetí hodině se prostor před pódiem zaplnil fanoušky hokeje a upřeně sledovali zápas ČR a Kanady na plazmové televizi. Největší fanoušci si nechali českou vlajku namalovat přes celý obličej.  

Díky kvalitní vodě a dnu s jemným pískem se na štěrkovně daří okounkům, úhořům, kaprům, línům, sumcům a jeseteru. Na klidových ostrůvcích a poloostrovních plochách hnízdí ptáci a rostou pískomilné rostliny. „Na štěrkovně postupně probíhá rekultivace. Nedaleko je zázemí, kde bude klidová zóna a naučná stezka. Pozemky, kde nyní těžíme, během pár let převedeme na město Napajedla. Odhadem za čtyři roky plánuje vedení města zprovoznit v areálu rekreační zónu s možností koupání pro pěší a cyklisty. Tomu bude předcházet úprava břehů, výsadba keřů a obnova charakteru původní krajiny,“ říká Stanislav Fojtů, výrobní manažer CEMEX Sand k. s. Společným cílem je dosáhnout ekologicky udržitelného rozvoje a zachovat biologickou rozmanitost na místech, kde CEMEX působí.  

Spolupráci na akci plánuje rozšířit pro další ročníky i starosta Spytihněvi Vít Tomaštík: „Jsem rád, že má akce tak hojnou účast. Je dobře, že CEMEX rozvíjí myšlenku zpřístupnění těžebního areálu místním občanům a stará se o zajímavý program. Pokud to v našich silách, tak se rádi zapojíme do dalších příprav.“


###

O CEMEXu

CEMEX je předním světovým výrobcem stavebních materiálů, který poskytuje vysoce kvalitní výrobky a služby zákazníkům ve více než 50 zemích. Mexická společnost působí v České republice od roku 2005. Po sloučení se společností  Holcim provozuje CEMEX v Česku 74 betonáren, 11 štěrkoven, 7 kamenolomů, cementárnu, cementovou mlýnici a výrobnu speciálních přísad do betonu. CEMEX v České republice zaměstnává více než 900 zaměstnanců a je držitelem ocenění ve studii o nejlepšího zaměstnavatele - Best Employers Česká republika 2014. CEMEX je držitelem certifikátů OHSAS 18001, EMS 14001 a ISO 9001, které potvrzují nadstandardní kvalitu produktů a poskytovaných služeb. CEMEX disponuje moderními výzkumnými a diagnostickými laboratořemi betonu a kameniva. Aktivní spoluprací s  vývojovými středisky přináší do výroby nejmodernější poznatky a technologie. CEMEX má bohaté zkušenosti s poskytováním inovativních stavebních řešení, zvyšováním efektivity a podporou udržitelného rozvoje. CEMEX se zavázal ke splnění cílů biologické rozmanitosti, které definuje iniciativa Building Biodiversity. CEMEX intenzivně spolupracuje s členy BirdLife International především v České republice, Španělsku, Rakousku, Velké Británii, Francii, USA, Malajsii, Mexiku a Dominikánské republice. Více informací o CEMEXu lze nalézt na internetové adrese: www.cemex.cz a www.cemex.com

Kontakt pro média:

Kristýna Kuncová, Communication Specialist Senior – CEMEX Czech Republic, Tel.: 776 376 548, kristyna.kuncova@cemex.com   


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved