Média

CEMEX Building Award v Mexiku: Splynutí půdy a betonu na vinici DeCote

Soutěž CEMEX Building Award je iniciativou, kterou vytvořila a zorganizovala společnost CEMEX, aby mohli vyniknout ti nejlepší v architektuře a stavitelství po celém světě. Každým rokem společnost CEMEX vyznamenává nejlepší stavební projekty a všechny ty, kteří je umožnili: architekty, inženýry, investory a konstruktéry. V tomto ročníku jsme ocenili vítěze z 2014 Mexiko.


U stavebních projektů na venkově neexistuje, narozdíl od města, žádný orientační bod, pouze samotná příroda. Udržení harmonie s okolím při výstavbě vinného sklípku, spolu se souvisejícími technickými požadavky, s sebou nese ohromnou výzvu, a to zejména při zachování zaměření na udržitelnost.

Je podle Juana Pablo Serrana, architekta odpovědného za projekt vinného sklípku Viñedo DeCote, který se umístil na druhém místě v kategorii komerčního a smíšeného využití 13. ročníku soutěže CEMEX Building Award v Mexiku.

S nadějí na vytvoření budovy, která zapadne do prostředí a pojme roční produkci 250 000 lahví vína, byl sestaven multidisciplinární tým zahrnující veškeré odborníky od stavitelů po zemědělské inženýry, říká Ignacio Calderón, generální ředitel společnosti Bodegas DeCote [Vinařství DeCote]. „Chtěli jsme postavit budovu, která zaujme, ikonický orientační bod v prostoru, který nebude jen dobře postaven, ale také bude respektovat životní prostředí,” říká Calderón.

Výchozím bodem bude vinný sklípek, kde bude udržována konstantní teplota a vlhkost potřebná pro dubové sudy. Proto bylo rozhodnuto stavět 7 metrů pod povrchem země. Půda získaná z výkopu se stala součástí konstrukce: byla smíchána s cementem a pískem z místních zdrojů, čímž vznikly „technologicky obohacené nepálené cihly”, které tvoří 70 % objemu stavby.

S podporou společnost CEMEX byl nalezen dokonalý návod na výrobu cihel s přesností odpovídající laboratorní práci, jako u výroby vína z různých směsí hroznů a s různými dobami jejich zrání v barelech nebo sudech.

„Věřím, že využití všech těchto materiálů - zejména těch, které existují v těchto oblastech - a jak je možné s nimi pracovat s právě vytěženou půdou, je jednou z největších výzev, které jsme překonali,” říká Serrano. Šedý beton, který byl použit ve struktuře a konstrukci sklepu, je zárukou pevnosti a trvanlivosti. Není divu, že je nyní známý jako „hornina 20. století” říká architekt.

„Jde o nejstabilnější a nejpevnější strukturu. Tedy smíchání betonu s půdou, zkombinování s kovovou konstrukcí, zkombinování se dřevem a kovem... Věřím, že jde o podstatu současné architektury: nechat materiály odkryté,” vysvětluje.

Společnost CEMEX a stavební firma úzce spolupracují a poskytují si technickou podporu, aby byly schopné mít specifickou směs vždy připravenou na staveništi s potřebným kamenivem a typem pevnosti podle statických výpočtů říká architekt.

Společnost Serrano Monjaraz Arquitectos se již po několik let účastní soutěže CEMEX Building Awards. Architekt říká, že když vidí, jak jsou plody jeho práce oceněny, pohání ho to dál.

„Nalezení tohoto druhu uspokojení v práci a současně získání ocenění nám dodává další energii a pohání nás, abychom pokračovali s nadšením ve své práci,” uzavírá Serrano.


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved