Média

Torre Reforma: betonový obr v Mexico City


Už před svým oficiálním slavnostním otevřením koncem roku 2015 se Torre Reforma, navržená mexickým architektem Benjamínem Romanem ze studia LBR&A Arquitectos, stala architektonickou ikonou Mexika. Tato charakteristická komerční budova o výšce 244 metrů s 57 podlažími je nejvyšší v Mexico City. Nápadná je také díky svým působivým stěnám z pohledového betonu, které při pohledu z určitého úhlu připomínají velkou otevřenou knihu.

Stěny, typické svou štíhlostí a pevností, slouží jako páteř věže. Byly postaveny z materiálu CEMEX Fortis. Vysoká pevnost tohoto betonu umožňuje nést váhu desek, které byly navrženy bez vnitřních sloupů, aby se maximalizovalo využití prostoru. Jsou vyztuženy propletenou kovovou konstrukcí. 

Flexibilita betonu jako stavebního materiálu v kombinaci se strategickou konstrukcí stěn s okny ve stylu „tetris“ umožňuje rozptýlit zemské vlny a uvolnit energii v případě zemětřesení. Beton na stěny navrhl CEMEX v postupných odstínech šedé podle rostoucí výšky budovy dle přání zákazníka.

„Naše betonové stěny jsou pro projekt vším. Jsou konstrukcí, fasádou, panoramou i architektonickým image. Jsou zkrátka mistrovským dílem této věže,“ řekla Julieta Boy, projektová manažerka ze studia LBR&A Arquitectos.

Pro výstavbu projektu takového objemu bylo zapotřebí speciální čerpací zařízení, které dokáže čerpat beton ve velkých výškách a těžko přístupných místech. CEMEX poskytl technologické řešení v podobě výložníku, který umožňuje kontinuální lití betonu s maximální bezpečností, rychlostí, konzistentností a efektivitou nákladů i práce.

Tato budova se vyznačuje snahou inovovat. Z hlediska udržitelnosti Torre Reforma splňuje nejvyšší mezinárodní standardy, které umožňují usilovat o platinový certifikát LEED od U.S. Green Building Council.

Asi 90 % prostor má výhled ven, jehož přínosem je komfort a efektivita. Přirozené světlo a ventilace nádvoří a vnitřních zahrad (o výšce přibližně 190 cm) snižují spotřebu energie o 25 %. Vlastní čistička navíc recykluje 100 % spotřebované vody, což městu umožňuje uspořit 700 milionů litrů vody ročně.

Práce na základech tohoto mrakodrapu v srdci třídy Paseo de la Reforma začaly v roce 2008. Tehdy bylo nezbytné dočasně přesunout dům z roku 1929, jenž byl Instituto Nacional de Bellas Artes označen za historické a kulturní dědictví. Dům byl poté na své původní místo vrácen s pomocí plošiny, která byla vyrobena ze speciálního betonu společnosti CEMEX.


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved