Média

Výstavba Berlína: Zajímavosti fascinujícího města

Hlavní vlakové nádraží, sportovní aréna i jedna z nejvyšších budov ve městě – společnost CEMEX má svůj podíl na některých z nejpozoruhodnějších staveb německého hlavního města.


Po mnoho let bylo hlavní město Německa rozděleno zdí na východní a západní Berlín. Po roce 1989 se však německé hlavní město stalo symbolem sjednocení Německa a Evropy: kulturním, ekonomickým a dopravním uzlem mezi východní a západní Evropou, oblíbenou destinací pro lidi z celého světa a také atraktivní oblastí pro developery s vizí. Společnost CEMEX se podílela na řadě stěžejních projektů, které formovaly moderní identitu města.

„V uplynulých letech byly některé z nejpozoruhodnějších staveb Německa postaveny právě v Berlíně,“ prohlašuje Rüdiger Kuhn, prezident a generální ředitel společnosti CEMEX v Německu. „Stavební projekty v hlavním městě vždy s jistotou přitáhnou pozornost veřejnosti. Dalším aspektem, který spojuje všechna staveniště v Berlíně, je míra zručnosti a zkušeností požadovaných od stavitelů a jejich dodavatelů k řízení bezproblémové logistiky uprostřed městské dopravy.“

Mnoho návštěvníků do Berlína přijíždí přes hlavní nádraží na náměstí Europaplatz, které vzniklo z původní myšlenky zlepšit úroveň berlínské železniční sítě po znovusjednocení Německa. Po jedenácti letech výstavby byla budova v roce 2006 slavnostně otevřena a nyní zdůrazňuje význam Berlína jako kontinentálního dopravního uzlu: Berlínské hlavní nádraží je jedním z nejmodernějších evropských železničních uzlů. K realizaci této architektonické vize byl nezbytný obzvláště silný podpůrný systém. Jednotlivá patra jsou podpírána sloupy, které spočívají na masivních nosných plochách, pro které společnost CEMEX vyvinula beton s vysokou pevností a silou. Beton společnosti CEMEX tak nese jednu z největších hlavních železničních stanic v Evropě, tvořenou kolejemi spojujícími sever a jih v hloubce 15 m pod úrovní terénu a kolejemi spojujícími východ a západ ve výšce 10 m nad úrovní ulice.  

Návštěvníci postupující proti proudu řeky Sprévy až do čtvrti Friedrichshain narazí na další těžko přehlédnutelnou zajímavost současného Berlína: stadion Mercedes-Benz Arena (dříve O2 World Berlin). Tato multifunkční aréna dokáže pojmout až 17 000 hostů. V tomto projektu stála společnost CEMEX v čele konsorcia dodavatelů betonových směsí. Kromě dodávek standardního betonu na stavbu budov společnost CEMEX dodávala také vysokopevnostní beton na sloupy a nosníky, které podpírají 35 metrů vysoký strop arény.   

Pokud se návštěvníci Berlína rozhodnou zakončit den procházkou po nejznámější německé nákupní promenádě Kurfürstendamm, mohou zde spatřit jednu z nejvyšších budov v Berlíně, na které se společnost CEMEX významně podílela. 118 metrů vysoká budova Zoofenster (v němčině „okno do zoo“) získala své jméno díky blízkosti berlínské zoologické zahrady a velkým proskleným stěnám v horní části věže. Byla to velmi specifická výzva: dodávat velké množství betonu včas za ztížených dopravních podmínek ve městě, s omezeným prostorem na stavbě, malým skladovacím prostorem a bez parkovacích míst pro nákladní vozidla. Úsilí všech účastníků projektu se však vyplatilo.

Díky své poloze, velikosti a sofistikovanému architektonickému návrhu má Zoofenster význam nejen pro ekonomiku, ale i pro městskou zástavbu Berlína. V horním patře Zoofensteru mohou návštěvníci Berlína zakončit den panoramatickým výhledem na jedno z nejdynamičtějších evropských měst – a možná i obdivovat vynalézavost, která stála za jeho výstavbou.    


CEMEX je globální firmou vyrábějící stavební materiály, která poskytuje vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby zákazníkům a společenstvím ve více než 50 zemích po celém světě. CEMEX má bohatou historii zlepšování blahobytu těch, kterým poskytuje služby, neboť se snaží vyhledávat inovační průmyslová řešení a efektivní vylepšení a podporovat udržitelnou budoucnost.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved